Normalizacija cirkulacije krvi je najprirodniji i najdjelotvorniji način iskorištavanja raspoloživog kisika u organizmu. To je jedan od mnogih neizmjerno korisnih načina na koje našem organizmu pomaže Celliant vlakno. Kretali se mi ili ne, dovoljno je da ležimo na njemu. Međutim, ono o čemu se mi moramo i možemo pobrinuti je da u organizmu bude dovoljno kisika. Ljudski organizam nema prirodnu sposobnost stvaranja rezerve kisika, zato ga kontinuirano trebamo opskrbljivati kisikom na razne načine.
Trebamo znati da je kisik glavni izvor energije za rad svih organa. Pojam „vanjsko disanje“ je ono kojeg smo svjesni: udah-izdah odnosno izmjena kisika i ugljičnog dioksida između pluća i atmosfere. “Stanično disanje“ je nastavak tog procesa življenja, odnosno to je mjesto oksidacijskog procesa koji rezultira oslobađanjem energije. Sport, osobito profesionalni, zahtjeva enormne količine energije. Uspjeh u sportu itekako ovisi o količini i funkciji kisika u organizmu. Dobra cirkulacija i visok postotak kisika u organizmu sportaša omogućuje mu više izdržljivosti i snage za postizanje što boljih rezultata, a k tome su sportaši zbog prirode svog posla itekako podložni ozljedama. Zato je dovoljan postotak kisika u organizmu potreban i za ozdravljenje! Naporni treninzi su ravni zahtjevu organizma u ciljanim sportskim nastupima.
Kisik, kisik, kisik… a druga riječ za kisik je: energija! To je ključna riječ života i sporta, a potrebna je i za život i za rad mišića. Izvor energije u ljudskim stanicama je ATP (adenozin trifosfat), koji se resintetizira iz raznih biokemijskih izvora energije. ATP molekula se cijepa na adenozinfosfat i anorganski fosfor i pri tom se oslobađa velika količina energije koju mišićna stanica može koristiti za mehanički rad (pokret). Da bi se ATP resintetizirao i održavala njegova adekvatna koncentracija u mišićnim stanicama koristi se energija iz kemijskih izvora koji u velikom opsegu zahtijevaju prisustvo kisika.
Zašto spominjemo važnost normalizacije cirkulacije? Transportni sustav za kisik je srčanožilni i dišni sustav koji trebaju osigurati dovoljnu količinu kisika u lancu oksidacijskih procesa (takozvani Krebsov ciklus) unutar mitohondrija (stanične organele gdje se odvijaju oksidacijski procesi i nastaje gore spomenuti ATP). Normalno odvijanje svih navedenih procesa omogućava sportašu velik radijus kretanja, sporije umaranje, brži oporavak i slično. Svi procesi u našem organizmu ovise o kisiku. Što je organizam bogatiji kisikom, sposobniji je proizvoditi više energije. Pojednostavljeno – bolesti i slabost organizma su u velikom postotku posljedica nedostatka kisika i oksidacijskih procesa u našem organizmu.
Za svakog sportaša je neizmjerno puno je važna izdržljivost! Ona može biti: opća (neovisna o potrebama nekog sporta) ili specifična (s ciljem optimalnog postignuća u nekom sportu). Cirkulacija, sustav za prijenos kisika je jedan od glavnih ograničavajućih ili podržavajućih faktora razine opće aerobne dinamičke izdržljivosti. Sportaši, osobito profesionalni, odlaze na takozvane visinske treninge. Pravi visinski trening podrazumijeva visine iznad 2000 metara nadmorske visine.
Po majčinoj liniji potječem iz obitelji Jimenez. Moja majka je rođena u Limi, a sjedište obitelji je 300 km od Lime, u gradu Cerro de Pasco, centar rudarske industrije, koji se nalazi na čak 4300 metara nadmorske visine. Zato jako dobro znam što znači riječ „kisik“ ogledana sa svih praktičkih i naučnih aspekata. Na tim visinama dolazi do promjena u zraku koje dovode, u tom trenutku, do smanjenja kisika u organizmu. Na visokim nadmorskim visinama je tlak zraka manji za cca. 40%. Ali, hipoksija stimulira povećanje količine eritrocita u krvi. Na taj način sportaši imaju bolji prijenos kisika što je jako bitno za izdržljivost. Jednostavno rečeno, kad se nakon nekog vremena boravka na visokim nadmorskim visinama, sportaš vrati u nizinske predjele, treba mu manje kisika za ista opterećenja pa to daje bolje rezultate.
Vrijedi i obratno, ali sportaši to znaju pa ne odlaze odjednom na takmičenja u visokim nadmorskim visinama (ako kreću iz nizinskih), a isto vrijedi i za planinare turiste koji se postepeno privikavaju na visoke nadmorske razine zbog simptoma koje bi nagli prelazak mogao izazvati.
U svakom slučaju, poštujte kisik, ključni element svog postojanja, bavili se vi sportom ili ne. Ja osobno, cijenim sport, amaterski, ali s puno ljubavi i poštovanja, bavim se sportom jer znam da je naš ljudski organizam najsavršeniji stroj u univerzumu koji zaslužuje da ga održavamo s korektnošću i poštovanjem.